Rejs Żaglowcem STS Pogoria, Rejs Pogoria

Jeśli nigdy nie żeglowałeś na żaglowcach to mamy idealną propozycję. Magia białych żagli, bezkres i  siła morza często powoduje, że z zafascynowaniem obserwujesz duże statki z postawionymi żaglami rejowymi na wodzie i zastanawiasz się, czy Ty również możesz przeżyć taką przygodę? To już po raz kolejny organizujemy rejs na STS Pogoria. To kultowy, polski żaglowiec z czterdziestoletnim stażem na morzach i oceanach. Znany na świecie ze "Szkoły pod Żaglami" oraz regularnych startów w międzynarodowych regatach żaglowców The Tall Ship's Races. Rejsy na Żaglowcu Pogoria cieszą się zawsze ogromną popularności, nie tylko wśród żeglarzy. To tutaj rodzi się pasja do żagli i znajomości na całe życie. Dołącz do załogi żaglowca STS Pogoria!

Uczestnicy rejsu na Pogorii

Rejs przeznaczony jest dla młodzieży i dorosłych w wieku od 15 do 69 roku życia. Od naszych uczestników nie wymagamy żadnego przygotowania żeglarskiego. Oczekujemy natomiast  bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i chęć współpracy. Jako załogant  każdy będzie miał swoje obowiązki jako wachta, począwszy od stawiania żagli, pracy na linach, ale również będzie miał możliwość stanąć za sterem Pogorii oraz wykreślać pozycję na mapach. Nie ominą Was bardziej przyziemne obowiązki takie, jak sprzątanie, pomoc w kuchni oraz zmywak. Każda wachta na żaglowcu Pogoria jest dobierana wiekowo i stanowią około 10-cioosobowe zespoły.

rejsy na pogorii na pokładzie
rejs sts pogoria za sterem
rejsy pogorią na morzu

Życie na Pogorii i nasz obowiązki

Cała załoga podzielona jest na cztery  wachty (grupy), które liczą od 10 do 12 osób. Wachta to również nazwa czynności, które będziesz wykonywał w ciągu dnia. Służby na statku biegną przez 24 godziny na dobę. :

 • nawigacyjna - sterowanie statkiem, obserwacja akwenu, zaznaczanie pozycji statku, zmiana ustawień żagli;
 • gospodarcza – pomoc kucharzowi w przygotowaniu posiłków, podawanie do stołu, zmywanie naczyń, sprzątanie wnętrza statku, ubikacji i łazienek;
 • bosmańska – prace konserwacyjne i drobne naprawy statku.
rejs pogoria

Dane techniczne żaglowca POGORIA

 • rok budowy: - 1980
 • długość całkowita: 41 m
 • szerokość: 8,00 m
 • zanurzenie: 3,60 m
 • typ ożaglowania: barkentyna
 • wysokość masztów: 32 m
 • powierzchnia ożaglowania: 994 m2 (kwadratowe)
 • silnik pomocniczy: Volvo Penta, TAMD 103A 255 kW

Żaglowiec Pogoria posiada 3 maszty i może nosić łacznie 15 żagli, jeden maszt wyposażony jest w żagle rejowe. Łączna liczba załogi na statku wynosi 53 osoby, w tym kapiatan, oficerowie i załoga stała.

Wyżywienie podczas rejsu Pogorią

Wszystkie posiłki przygotowywane są na statku przez KUKA (kucharza)  wspomaganego przez wachtę gospodarczą. Zadaniem wachty gospodarczej jest pomoc w przygotowywaniu posiłków, wydawanie oraz sprzątanie i zmywanie po posiłkach. Na pokładzie żaglowca zagwarantowane jest wyżywienie całodzienne w postaci 3 posiłków oraz całodobowy dostęp do herbaty i kawy. Z doświadczenia wiemy, że nikt nie chodzi na statku głodny.

rejs na żaglowcu pogoria, bezpieczeństwo

Rejs na Pogorii -bezpieczeństwo

Wchodząc na żaglowiec STS Pogoria musisz podporządkować się  obowiązującym zasadą i regulaminom. Podczas pierwszych dni każdy załogant statku jest szkolnowy przez oficera z zasad bezpieczeństwa, stawiania żagli, klarowania lin, bezpiecznego wchodzenia na reje. Wchodzenie na reje nie jest obowiązkowe, ale trzeba przyznać że jest to niesamowite uczucie 🙂

Wchodzenie na reje na STS Pogoria

Żaglowiec Pogoria posiada jeden maszt (fok maszt), na którym są reje. Podczas pierwszego dnia odbywa się szkolenie z bezpiecznego wchodzenia i schodzenia z rei pod okiem doświadczonych oficerów. Każda osoba musi mieć założoną uprząż, która dodatkowo nas asekuruje przy wchodzeniu. A gdzie możemy wejść? Mamy 5 żagli rejowych: Fok, Marsel dolny, Marsel górny, Bram, Bombram

Ale pamiętaj, że nie ma obowiązku wchodzenia na reje ! Nie musisz tam wchodzić, jeśli nie chcesz. 
rejs pogoria

Gdzie będzie żeglowała Pogoria

Wybierając się na rejs Pogorią po morzu śródziemnym u wybrzerzy Włoch i Francji nigdy do końca nie będziemy wiedzieć jaką trasą bedziemy płyneli. O wyznaczeniu trasy decyduje kapitan statku biorąc pod uwagę warunki meteorologiczne i kierunek wiatru.  Pamiętać należy że nasza przygoda  musi być bezpieczna.

rejs na pogorii, za sterem

W czasie rejsu morskiego na żaglowcu Pogoria wypływamy około 60 godz., co daje możliwość wpisania stażu morskiego na wyższe stopnie żeglarskie. Dołącz do załogi STS Pogoria!

 

Takielunek czyli wszystkie liny na POGORII

Ale jest dużo tych lin na Pogorii. Nie przejmuj się najgorsze są pierwsza dni z zapamiętaniem wszystkich lin, ale schodząc z pokładu Pogorii z pewnością większość nazw lin i do czego służą będziesz znał na pamięć!

 • fały i kontrafały : służące do opuszczania i podnoszenia żagli
 • szoty: służące do ustawiania żagli i stawiania żagli rejowych
 • sejzingi: służące do mocowania zwiniętych żagli do drzewc
 • dirki: służące do podtrzymywania bomów
 • gejtawy: służące do podciągania rogów szotowych żagli rejowych
 • gordingi: służące do podciągania liku dolnego i bocznego żagli rejowych do reji
 • brasy: służące do ustawiania reji w stosunku do wiatru
rejs pogoria
rejsy stażowe
sternik morski

Wyjazd z Tomazowa Maz. Termin wkrótce godz. 13.00

Przyjazd do Tomaszowa  Maz. Termin wkrótce godz. 16.00

To niezwykła, 10-dniowa wyprawa, pełna niezapomnianych przeżyć. Taki rejs, musisz mieć w swoim żeglarskim CV.

Kiedy zaczynamy rejs na Pogorii.

Lepszego terminu nie mogliśmy Wam zaproponować ! Spędź Mikołajki na pokładzie STS Pogoria. Zobacz świąteczne iluminacje Włoskiego i Francuskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Średnia temperatura w tym okresie to 15 stopni Celsjusza

Termin wkrótce !

Rejs na STS Pogoria

Jeśli zastanawiasz się jak wygląda rejs na STS Pogoria, możesz obejrzeć filmy, które zostały  zrealizowane podczas jednego z Naszych rejsów. Jesteśmy organizatorem rejsów na Pogorii, które  odbywają się u wybrzeży Włoch i Francji po Morzu Liguryjskim. Filmy przedstawiają każdy nasz dzień spędzony pod żaglami żaglowca. Dołącz do załogi i przeżyj niezapomnianą przygodę!

Cena rejsu na Pogorii:

Cena kompleksowa za rejs: - 4500 zł

Płatna w 3 ratach:
I rata: 500 zł (gwarantuje rezerwacje miejsca),
II rata: 2000 zł ,
III rata: 2000 zł

Cena zawiera:

 • Wynajęcie statku STS Pogoria
 • przejazd autokarem STAPu z Tomaszowa do portu zaokrętowania;
 • Zakwaterowanie (koję) na statku - STS POGORIA,
 • Pełne wyżywienie
 • Ubezpieczenie NNW i KL za granicą
rejsy dla młodzieży
rejsy szkoleniowe dla dorosłych
Pogoria

Bądźmy w kontakcie !

Masz dodatkowe pytania dotyczące Naszego rejsu na STS Pogoria?

Zapytaj Nas: tel. 663 567 514 / 663 076 991 lub napisz