Obóz żeglarski na Mazurach to 100% przygody!

Kiedy zbliża się lato, każdy z nas zastanawia się, gdzie spędzi  tegoroczne wakacje. W przypadku dzieci i młodzieży, często są to decyzje rodziców, ale duży wpływ na wybór obozu letniego mają same dzieci. Oczywiście głównym założeniem, aby nasze dzieci mogły pojechać na wymarzony obóz letni to spełnienie pewnych kryteriów:

  • Obozy wakacyjne muszą być bezpieczne, 
  • Wypoczynek musi zawierać atrakcyjny program obozu,
  • Kadrę obozu muszą stanowić wykwalifikowani opiekunowie i instruktorzy
  • Obóz musi być zgłoszony do kuratorium oświaty

Mamy dla Was fantastyczną propozycję! Obóz żeglarski na Mazurach.

zeglowanie po mazurach

Co to jest obóz żeglarski na Mazurach?

Obóz żeglarski na Mazurach w formie rejsów żeglarskich to codzienna żegluga na jachtach typu Antila 27. Codziennie nowe porty noclegowe, codziennie nowe wyzwania żeglarskie, codziennie inna przygoda. A wszystko to w najlepszym towarzystwie, wśród znajomych, przyjaciół, z którymi przejedziecie  lub,  których właśnie poznaliście na jachcie.

mazury rejs treningowy

Jak wygląda dzień na obozie żeglarskim na Mazurach?

Obozy wędrowne na Mazurach dla dzieci i młodzieży budzą się o godzinie 8.00. Krótka toaleta poranna,  aby wszyscy mogli się wstawić , w pełnej gali,  na apelu porannym (najważniejsza część dnia) To właśnie na apelu dowiadujemy się, gdzie płyniemy, jakie są przewidywane warunki meteorologiczne i co nas czeka po dopłynięciu do portu docelowego. Oczywiście każda załoga otrzymuje menu na cały dzień, wtedy każdy wie czego może się spodziewać również  po wachcie kambuzowej (kuchennej).

Jemy pełnowartościowe śniadanie, klarujemy jacht, i wypływamy! Nie zapominamy oczywiście o odprawie wewnątrz załogi, gdzie planujemy naszą trasę i zwracamy uwagę na zagrożenia, jakie mogą nas spotkać na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Żeglujemy, analizując  warunki meteorologiczne, które są wyznacznikiem, jak i gdzie będziemy żeglować.

Każdy dzień jest do siebie podobny,  ale jednak inny. Stawianie żagli, zrzucanie żagli, kładzenie masztu, stawianie masztu i tak kilka raz dziennie. Ale nikt nie powiedział, że będzie lekko i łatwo. Od załogi wymagamy pełnego zaangażowania. Nasz dzień mija na sterowaniu jachtem, wykonywaniu prac na jachcie, ale przede wszystkim na dobrej zabawie. Pięknie jest żeglować,  kiedy każdy dzień jest inny. Codziennie inne krajobrazy, porty i zatoki. Po drodze przygotowujemy obiad zatrzymując się w zatoce na trasie rejsu i dalej nasz obóz żeglarski płynie do portu docelowego. Zawsze dopływając do przystani jesteśmy skoncentrowani na manewrach i komendach, które otrzymujemy od sternika. Obsadzamy stanowiska manewrowe  i możemy podchodzić do kei. Flota jachtów Bluebingo.pl dopłynęła do portu. Kolejny dzień pod żaglami za nami,  ale to nie koniec naszego dnia. Wieczory to integracja, zabawa i wycieczki. Mija godzina 22.00 na naszym obozie powoli zapada cisza. Po kolacji i toalecie wieczornej wszyscy przebywamy już na jachtach i podsumowujemy dzień. A jaki będzie kolejny ? O tym dowiemy się na apelu porannym.

obozy zeglarskie mazury

Jakie są obowiązki na wędrownym obozie żeglarski  

Oczywiście nikt nie obiecywał,  że będzie łatwo i prosto. Każda osoba na naszym obozie żeglarskim w ciągu dnia ma swoje obowiązki. Podzieleni jesteśmy na wachty : wachtę kambuzową, wachtę nawigacyjną i wachtę gospodarczą.

Wachta kambuzowa na rejsie żeglarskim to inaczej mówiąc ekipa od gotowania i zmywania. Każdy z nas będzie musiał wraz ze sternikiem przygotować posiłki: śniadanie obiad i kolację.  A po jedzeniu zmywanie ( na jachtach nie ma zmywarek). Pewnie wielu z was będzie to robiło pierwszy raz, ale pamiętajcie o jednym –  to na zmywaku zawsze tętni najżwawiej, życie towarzyskie miedzy jachtami.

Wachta gospodarcza na obozie wędrownym – to od nich zależy czy nasz jacht będzie czysty (atrybuty wachty gospodarczej: woda, wiadro i szczotka) Codzienne szorowanie jachtu, zaopatrzenie jachtu w wodę to tylko cześć obowiązków.

Wachta nawigacyjna czyli sterujemy, planujemy i spędzamy każdą chwilę na pokładzie.

rejs dla mlodziezy po mazurach

Na jaki obóz żeglarski na Mazurach pojechać?

W naszej ofercie mamy trzy rodzaje obozów żeglarskich po Mazurach do wyboru:

Obóz żeglarski na Mazurach skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 12- 18 lat. To na tych obozach wszyscy zaczynają poznawać Mazury. Trochę turystyki,  odrobinę rekreacji, szczypta nauki żeglowania i wychodzi nam doskonałe przepis na obóz letni na Mazurach.   

Obóz doskonalący dla młodzieży to najwyższy stopień zaawansowania naszych obozowiczów. Tutaj każdy z uczestników wchodzi w rolę sternika. Planuje trasę, wydaje komendy manewruje jachtem. Oczywiście wszystko pod okiem wykwalifikowanego sternika, który ma rolę eksperta na jachcie i jest ciałem doradczym.

 Obóz szkoleniowy zakończony egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Tutaj już nie ma przelewek ! Każdy kursant poddawany jest szkoleniu praktycznemu i teoretycznemu na patent żeglarza jachtowego. Codzienne wykłady, kartkówki wymagają od naszych uczestników obozu dużego zaangażowania i pracy. Część praktyczna to codzienne manewry na żaglach i na silniku w porcie i na otwartym akwenie. A to wszystko po to,  żeby w ostatnim dniu obozu i po zdanym egzaminie otrzymać zaświadczenie o zdanym egzaminie na patent żeglarza jachtowego.

Antila 27 wypoczynek

Obóz żeglarski, czyli rejsy na Mazurach

Aby zostać uczestnikiem obozu żeglarskie na Mazurach należy mieć 12 lat. Żeglujemy na jachtach Antila 27 czyli bezpieczne, nowoczesne jednostki. Startujemy z Wilkasów,  nad jeziorem Niegocin i popłyniemy na południe Mazur – odwiedzimy Ryn, Mikołajki, Ruciane Nida, a może i  Pisz. Popłyniemy również na północ odwiedzając Węgorzewo i Sztynort . 14 dni  na obozie żeglarskim, żeglując po Mazurach to czas,  aby poznać nowych przyjaciół, odkryć na nowo siebie oraz nauczyć się żeglować.

Dołącz do załogi bluebingo.pl na obozach żeglarskich na Mazurach!