Rejs doskonalący po Mazurach to propozycja dla poczatkujących żeglarzy. Dla osób które nigdy nie były na Mazurach lum mają mało doświadczenia w prowadzeniu jachtuw na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Weekendowy rejs doskonalący na Mazurach

Jeziora Mazurskie to blisko 200 portów i przystani na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Żeglując, będziemy mogli  zacumować, i w tych mniejszych portach, gdzie klimat i atmosfera przyciągają jak magnez do odwiedzenia takich miejsc kolejnym razem, ale możemy również skorzystać z portów o dużej infrastrukturze, z możliwością obsługi kilkudziesięciu jednostek w ciągu jednego dnia. Żeglowanie to przyjemność, ale również duża odpowiedzialność za załogę i za sprzęt. Na naszej drodze spotkać możemy wiele niebezpieczeństw pod wodą,  czyli tych bardziej statycznych, ale również te bardziej zmienne – i mam tu na myśli,  wiatr.

Co zrobić, kiedy planujemy wakacyjny rejs po Mazurach z rodziną lub przyjaciółmi, a nie mamy doświadczenia żeglarskiego na Mazurach. Warto zastanowić się nad krótkim rejsem weekendowym na Mazurach. Czy warto? Naszym zdaniem tak!

Rejsy weekendowe Mazury

Krótki rejs weekendowy na Mazurach to doskonała forma spędzenia czasu w sposób aktywny, w grupie nowo poznanych osób lub z grupą przyjaciół. Nie mamy możliwości opłynięcia całych Mazur w tak krótkim czasie, ale planując trasę na weekend możemy w sposób ciekawy poznać wycinek szlaku żeglownego. Oczywiście warto do takiego rejsu wcześniej się przygotować, mam tu na myśli jedzenie, wodę, zaplanować trasę, wszystko po to  aby nasz czas na Mazurach wykorzystać w 100% i nie marnować czasu na jeżdżenie do marketu na zakupy. Co zrobić, kiedy nie mamy dużo doświadczenia w prowadzeniu jachtu? Proponujemy tu dwa rozwiązania. Po pierwsze, wyczarterować mniejszą jednostkę na Mazurach i pełnić funkcję jako sternik, gwarantując Swojej załodze bezpieczeństwo. Albo wziąć udział w rejsie doskonalącym na Mazurach,  żeglując pod okiem doświadczonego sternika.

Czarter jachtu na Mazurach dla poczatkujących

Czarter jachtu na Mazurach to przede wszystkim odpowiedzialność za załogę i sprzęt, który został nam powierzony przez firmę czarterową. W ofercie mamy wiele rodzajów jachtów, począwszy od jachtów małych, 21 stopowych, a skończywszy na dużych jachtach, 34 stopowych. Naszym zdaniem czarterując jednostkę powinniśmy brać pod uwagę nasze doświadczenie żeglarskie oraz ilość osób, która będzie z nami żeglowała. Przy mniejszych załogach do 4 osób doskonała propozycją jest jacht Antila 24. Jest to jednostka o bardzo dobrych właściwościach nautycznych i jednocześnie niewielkich rozmiarów, która dobrze się sprawdzi w ciasnych portach mazurskich. Są to jachty bardzo dobrze wyposażone i proste w obsłudze, dające dużo satysfakcji z żeglowania.

W przypadku, kiedy mamy większą załogę, 6 osobową dobrym rozwiązaniem na weekendowy wyjazd na żagle na Mazury są jachty Antila 27.  Jednostki o sprawdzonej konstrukcji, pozwalające na bezpieczne żeglowanie w trudniejszych warunkach meteorologicznych. Pamiętać należy o tym, że manewrowanie tymi jachtami wymaga już od sternika większego doświadczenia lub załogi, która miała już do czynienia żeglarstwem.  

Najważniejszym elementem podczas rejsu na Mazurach, niezależnie czy to będzie mała jednostka czy duża, to dostosowanie trasy i wielkości ożaglowania do panujących warunków meteorologicznych.

Rejs doskonalący Mazury

Jeśli nie czujesz się pewny jako sternik i nie chcesz ponosić odpowiedzialności za załogę i jacht, warto zapisać się na rejs doskonalący weekendowy na Mazurach. Daje to gwarancję dobrze przygotowanego jachtu do rejsu, przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa na jachcie i wykonywania manewrów na żaglach i na silniku pod okiem doświadczonego sternika. Podczas takiego rejsu sternik omówi Wam, na co zwrócić uwagę podczas przejęcia jachtu czarterowego. Wspólnie zaplanujecie trasę rejsu a  sternik podpowie wam, na co zwrócić uwagę podczas wyboru portów i przystani noclegowych. Każdy z was będzie mógł wykonać poprawne manewry pod żaglami a manewry portowe na silniku nie będą już dla was elementem stresującym. Po takim rejsie będziesz czuł się pewniej za sterem a kolejny czarter i rejs będą przyjemnością, nie tylko dla was, ale i dla waszej załogi. Krótki rejs doskonalący technikę żeglowania zaprocentuje w przyszłości podczas waszych pierwszych rejsów, już jako kapitan jachtu.

Jaka trasa rejsu weekendowego po Mazurach

Podczas planowania trasy rejsu weekendowego zawsze musi spełnić kilka ważnych punków:

  • Trasa musi być dostosowana do warunków meteorologicznych na akwenie.
  • Trasę przygotowujemy zawsze do wieku załogi na jachcie
  • Trasa dostosowana do umiejętności żeglarskich załogi oraz do oczekiwań, stawianych przez załogę

Te wszystkie elementy są składową naszej trasy żeglarskiej, bez względu czy to tej weekendowej na Mazurach,  jak i tej dłuższej. Ważnym elementem, który wpływa na trasę jest to,  czy chcemy składać maszt podczas żeglugi na Mazurach czy nie chcemy się angażować i wykonywać dodatkowych czynności, właśnie takich jak składanie i stawianie masztu.

Czy lepiej wybrać cześć północną czy południową część podczas naszego rejsu weekendowego po Mazurach? Wybierzmy tę część Mazur, którą słabiej znamy. Będziemy mieli okazję poznać nowe Mazury, takie po których nie żeglowaliśmy, a dzięki nowo poznanym portom będziemy lepiej przygotowani.