Szkolenie żeglarskie na patent żeglarza jachtowego. Jak uzyskać uprawnienia żeglarskie aby samodzielnie żeglować. Który kurs żeglarski wybrać i na jakiech jachtach podczas szkolenia żeglarskiego będziemy żeglować?

patent jachtowy zalew sulejowski

Niejednokrotnie stojąc nad brzegiem jeziora oglądamy płynącą żaglówkę wraz załogą, która zmierza do kolejnego portu. Zaczynamy zastanawiać się, widząc taki obrazek, w jaki sposób można zostać żeglarzem jachtowym? Co musimy zrobić, aby samodzielnie móc żeglować jachtem po jeziorze i czy jest to trudne? W szkole żeglarskiej Bluebingo.pl oferujemy Ci kursy żeglarskie, zakończone egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Wszystkie kursy na patent będą wymagały od Ciebie zaangażowania i będą wymagające

Uprawnienia żeglarza jachtowego w Polsce

Aby uzyskać patent żeglarza jachtowego należy spełniać następujące wymagania: mieć ukończone 14 lat oraz zdać egzamin na patent żeglarza jachtowego. Osoba, która posiada patent żeglarza jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny  po wodach śródlądowych oraz jachtami żaglowymi o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.  Podstawą prawną do określenia wymagań oraz uprawnień żeglarza jachtowego jest Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej.

patent-zeglarza-jachtowego-zalew-sulejowski

Czy można żeglować jachtem bez patentu żeglarza jachtowego?

W Polsce istnieje możliwość żeglowania bez uprawnień czyli bez patentu żeglarza jachtowego. Należy pamiętać, że możemy kierować tylko jachtem o długości do 7,5 metra czyli jednostką nie przekraczającą 25 stóp. Pamiętając o zagwarantowaniu bezpieczeństwa załodze jachtu, który prowadzimy.

Jak zdobyć patent żeglarza jachtowego?

W Polsce szczegółowo określa to, rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Z rozporządzenia wynika, w jaki sposób można uzyskać patent żeglarza jachtowego. Należy spełnić dwa warunki, aby uzyskać uprawnienia żeglarza jachtowego:

  • mieć ukończony 14 rok życia,
  • zdać pozytywnie egzamin na patent żeglarza jachtowego,

Z powyższych informacji wynika, że nie trzeba odbyć szkolenia żeglarskiego, ale należy pamiętać, że na egzaminie trzeba się wykazać wiedzą teoretyczną podczas testu egzaminacyjnego oraz umiejętnościami praktycznymi na jachcie. Dobrą praktyką jest, aby każda osoba, która przystępuje do egzaminu na patent żeglarza jachtowego odbyła szkolenie żeglarskie. Daje to gwarancję bezpiecznego żeglowania oraz powodzenia na egzaminie żeglarskim. Nad Zalewem Sulejowskim ośrodkiem upoważnionym do egzaminowania na patent żeglarza jachtowego jest Szkoła Żeglarstwa Bluebingo.pl

kurs-na-patent-zalew-sulejowski

Kurs żeglarski nad Zalewem Sulejowskim

Każdy, niezależnie, czy odbył swój pierwszy rejs żeglarski, czy osoba, która podziwiała zmagania żeglarzy z lądu może zapisać się na kurs żeglarski, który odbywa się nad Zalewem Sulejowskim. Bluebingo jest szkołą żeglarską organizującą szkolenia na najwyższym poziomie. W naszej ofercie znajdują się kursy żeglarskie w systemie weekendowym, codziennym oraz popołudniowym. Każda osoba, która jest zainteresowana uzyskaniem uprawnień żeglarskich z całą pewnością znajdzie dla siebie odpowiednie szkolenie żeglarskie nad Zalewem Sulejowskim. Wszystkie kursy żeglarskie zakończone są egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Jednocześnie, jako szkoła żeglarska Bluebingo.pl jesteśmy podmiotem upoważnionym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do przeprowadzania egzaminów żeglarskich.

Jaki kurs żeglarski wybrać ?

Osoba kierująca się wyborem szkolenia żeglarskiego dla siebie musi brać pod uwagę przede wszystkim, czas, jakim dysponuje i jak szybko chciałaby nauczyć się żeglować pod okiem instruktora żeglarstwa. Nasza szkoła żeglarstwa Bluebingo.pl oferuje kilka kursów na patent żeglarza jachtowego. Największą popularnością cieszą się szkolenia weekendowe na patent żeglarza jachtowego nad Zalewem Sulejowskim oraz kursy żeglarskie, codzienne nad Zalewem Sulejowskim. Dla osób, które mają wolne popołudnia mamy w swojej ofercie również szkolenia żeglarskie popołudniowe. Wszystkie szkolenia odbywają się nad Zalewem Sulejowskim w porcie jachtowym Maruś. Na każdym kursie realizowany jest program szkoleniowy zgodny z wytycznymi egzaminacyjnymi, które są zawarte w rozporządzeniu Ministra Sportu I Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 roku w sprawie uprawiania turystyki wodnej.
Aby zostać dobrym żeglarzem musisz spędzić wiele godzin na jachcie szkoleniowym z instruktorem żeglarstwa, który poprowadzi Cię przez całą drogę szkoleniową, od manewrów prostych do manewrów złożonych, stawiając zawsze bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.
Szkolenia odbywają się na jachtach kabinowych Sasanka 660 i Antila 26. Są to jednostki kabinowe, wyposażone w silniki zaburtowe. Dostępne mamy również jachty otwarto pokładowe Sigma 600 Club, które oprócz atutów szkoleniowych, dają bardzo dużo satysfakcji w czasie szkolenia żeglarskiego. Wszystkie te jachty później można wyczarterować i odbyć swój pierwszy rejs na jednostkach poznanych podczas szkolenia żeglarskiego nad Zalewem Sulejowskim.
Część teoretyczna szkolenia żeglarskiego składa się z wykładów żeglarskich oraz dostępu do platformy e-learningowej, która zawiera całą bazę wiedzy oraz testy żeglarskie, potrzebne do dobrego przygotowania się do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

Ile trwa kurs na patent żeglarski?

Długość szkolenia żeglarskiego określa się na podstawie kilku czynników, wpływających na realizację programu szkoleniowego kursu  na patent żeglarza jachtowego:

  • Czas zajęć
  • Ilość osób w załodze
  • Wcześniejsze doświadczenie załogi

Szukając kursu żeglarskiego można spotkać się ze szkoleniami o długości od 6 dni do 10 dni, gdzie najczęściej ostatni dzień  traktowany jest, jako egzamin na patent żeglarza jachtowego.

Ile kosztuje kurs na patent żeglarski?

Cena szkolenia na patent żeglarza jachtowego ustalają szkoły żeglarstwa, które uzależniają koszt kursu od:

  • zaplecza sprzętowego
  • posiadanej kadry instruktorskiej
  • formy szkolenia żeglarskiego

Warto przed wyborem kursu żeglarskiego, sprawdzić poprzez, opinie szkołę żeglarską,  w której chcemy zrobić uprawnienia żeglarskie. Warto dowiedzieć się, na jakich jachtach prowadzone są zajęcia szkoleniowe czy kurs prowadzi doświadczony instruktor. Na cenę szkolenia ma również wpływ forma szkolenia. Nie bez znaczenia jest to, czy będzie to kurs weekendowy na patent żeglarza jachtowego czy indywidualny, który daje gwarancję indywidualnego podejścia do kursanta. Można również skorzystać w rejsów szkoleniowych na Mazurach, które mogą trwać od 7 dni do 14 dni i oprócz poznania techniki manewrowania i wiedzy teoretycznej, poznajemy nowe porty i przystanie.

patent-zeglarski-zalew-sulejowski

Ile ważny jest patent żeglarski?

Wydany przez Polski Związek Żeglarski patent żeglarza jachtowego, nie określa terminowości i jego ważności. Z dokumentu takiego można korzystać bez ograniczeń czasowych,. Nie trzeba go odnawiać,  mimo że, nie pływaliśmy przez kilka ostatnich lat. Warto jednak pamiętać,  żeby przed wyjściem na wodę, po dłuższej przerwie,  przypomnieć sobie zasady manewrowania jachtem pod żaglami i na silniku. Warto skorzystać z kursów doszkalających lub weekendowych rejsów doskonalących umiejętności żeglarskie.

Czy żeglarz jachtowy może prowadzić jacht motorowy?

Posiadając uprawnienia żeglarza jachtowego możesz prowadzić jacht żaglowy, który może być wyposażony w pomocniczy napęd mechaniczny. Każda osoba  może prowadzić jacht motorowy, ale o ograniczonej mocy. Reguluje to ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej z późniejszymi zmianami. Bez uprawnień, czyli nie posiadanie patentu sternika motorowodnego możemy prowadzić jacht motorowy o mocy silnika poniżej 10 KW (czyli 13,4 KM) Dopuszczalne jest prowadzenie jachtów motorowych z silnikami o mocy do 75 KW (czyli 102 KM), ale jego długość musi wynosić maksymalnie 13 metrów, a jego prędkość musi być ograniczona konstrukcyjnie do 15 km/h.

Jeśli chcesz posiadać patent sternika motorowodnego i pływać motorówkami lub skuterami bez ograniczeń zapisz się na szkolenie motorowodne w Bluebingo.pl. 

kurs-na-patent-zeglarza-jachtowego-zalew-sulejowski

Kurs Żeglarski Zalew Sulejowski

WIATR, ŻAGLE & PRZYGODA Z BLUEBINGO.PL