Patent żeglarza jachtowego jest pierwszym poziomem edukacji żeglarskiej w Polsce, jego celem jest przygotowanie posiadaczy do samodzielnego prowadzenia jachtu na żaglach i na silniku, kierowania załoga i opanowania wielu czynności, aby żegluga była bezpieczna.

 

Żeglowanie bez uprawnień żeglarskich w Polsce

 Polskie prawo pozwala na żeglowanie  na jachtach bez uprawnień, ale z wieloma ograniczeniami.

  • Jako załogant – możesz żeglować po wszystkich akwenach żeglugowych bez ograniczeń w długości jachtu. Wystarczy czas, zaangażowanie i chęć przeżycia czegoś niezwykłego pod żaglami.
  • Jako Sternik- nie posiadając patentu żeglarskiego można sterować jachtami o długości do 7,5 m kadłuba z silnikiem lub bez silnika przyczepnego. Musimy pamiętać o tym, że należy posiadać wiedzę i doświadczenie, aby zagwarantować bezpieczeństwo swojej załodze.

Patenty żeglarskie – pierwszy krok do przeżycia przygody!

Pierwszym krokiem, aby pływać jachtami po wodach śródlądowych ( bez ograniczeń w długości) i po morskich wodach wewnętrznych i wodach przybrzeżnych do 2 mil morskich od linii brzegowej w porze dziennej ( na jachtach do 8,5 metra)  jest zdobycie patentu żeglarza jachtowego. Patent może otrzymać każda osoba, która ukończyła 14 lat i zdała egzamin z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin  żeglarski wymaga od zdających dużej wiedzy teoretycznej, z takich działów żeglarstwa jak: Budowa Jachtów, Locja, Meteorologia, Przepisy, Teoria Żeglowania, Ratownictwo i bezpieczeństwo oraz Teoria Manewrowania. W trakcje egzaminu na wodzie wymagane są manewry na żaglach oraz na silniku wykonane z dobrą praktyką żeglarską oraz bezpiecznie.

 Kurs Żeglarski czy jest niezbędny do uzyskania patentu?

Aby przystąpić do egzaminu nie musisz uczestniczyć w szkoleniu żeglarskim. Możesz nauczyć się żeglować z rodziną lub przyjaciółmi, którzy będą mieli czas i wiedzę, jak Cię przygotować do egzaminu. Jeśli chcesz jednak poddać się profesjonalnemu szkoleniu żeglarskiemu zapisz się na kurs żeglarski nad Zalewem Sulejowskim, który możesz odbyć w systemie popołudniowym, codziennym lub weekendowym. To od Ciebie zależy, kiedy i w jak licznych załogach będziesz się szkolił. Różnej wielkości jachty tj. Antila 26, Sasanka 660 czy Omega pozwolą Nam lepiej przygotować Cię do samodzielnej żeglugi i egzaminu państwowego a dostęp do platformy testyzeglarskie.pl sprawią, że egzamin teoretyczny zdasz bez większych problemów.